Velkokapacitní očkovací centrum v tělocvičně na Lidické ulici ve Strakonicích končí. Vakcinace proti nemoci covid-19 ale bude dál pokračovat. Nové prostory pro očkování v těchto dnech vznikají v budově nad nemocniční lékárnou. „První zájemce o očkování přivítáme v novém očkovacím centru ve čtvrtek 30. září. V tělocvičně budeme naposledy očkovat 23. září od 12:30 do 17:00 hodin. V době od 13 do 16:45 hodin mohou přicházet i neregistrovaní zájemci,“ uvedl náměstek pro řízení kvality péče MUDr. Michal Pelíšek.
Nové očkovací centrum se v těchto dnech dokončuje v 1. patře budovy bývalé zubní polikliniky nad nemocniční lékárnou. Bezbariérový přístup pro příchozí se zhoršenou hybností zajistí výtah. Centrum bude poskytovat zázemí pro jeden očkovací tým ve složení lékař, sestra a administrativní pracovník. V provozu bude podle zájmu o vakcinaci minimálně jeden den v týdnu. „Předpokládáme, že kapacita centra by mohla být 300 očkovaných za den provozu,“ dodává Michal Pelíšek.
Spuštěnou byla také možnost registrace na 3. dávku vakcíny. Třetí dávku vakcíny proti nemoci covid-19 je možné aplikovat po uplynutí 8 měsíců od podání druhé dávky. Očkování ve Strakonicích začalo 4. ledna 2021 a odstup mezi první a druhou dávkou byl 3 týdny. První zájemci o očkování 3. dávkou by tedy mohli začít přicházet koncem září. „Zatím dáváme přednost tomu, aby se zájemci o očkování třetí dávkou vakcíny registrovali. I s ohledem na to, že přeočkovávat se budou jak osoby, které dostaly vakcínu Pfizer, tak Modernu nebo Astra Zenecu a vakcínu je potřeba předem připravit,“ vysvětluje doktor Pelíšek.
Velkokapacitní očkovací centrum v tělocvičně na Lidické ulici bylo ve Strakonicích v provozu od 11. února do 23. září. Za tu dobu v něm bylo podáno 70 tisíc dávek vakcíny proti nemoci covid-19. Ve službách se střídalo 13 lékařů, 30 sester a 110 dobrovolníků. „OČKO mohlo vzniknout a fungovat díky spolupráci města Strakonice, které poskytlo prostory tělocvičny. Krajský úřad Jihočeského kraje zase zajistil technické návrhy a instalaci očkovacích boxů a dalších provizorních prostor. Vybavení a zajištění služeb lékařů a sester zajišťovala Nemocnice Strakonice, a.s. Velký podíl na plynulém chodu centra měli dobrovolníci, kteří zajišťovali především administrativní práce. Všem, kteří se na zřízení a fungování Očka podíleli, děkujeme,“ dodal ředitel Nemocnice Strakonice MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA.

o Polikliniky Vodňany mířili lidé na očkování proti nemoci covid-19 bez registrace. Mobilní očkovací tým Nemocnice Strakonice, a.s., jim byl dnes k dispozici od 15 do 17 hodin. Osoby starší 16 let mohly bez předchozího objednání přijít na očkování. Podmínkou bylo české zdravotní pojištění, předložení kartičky zdravotní pojišťovny a občanského průkazu. Už před 15. hodinou se v přízemí polikliniky začala tvořit fronta zájemců. Nakonec jich tříčlenný očkovací tým do 17 hodin zvládl naočkovat 83.
Zájemci o očkování měli na výběr mezi dvěma vakcínami – dvoudávkovou Comirnaty od firmy Pfizer/Biontech  nebo jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson. „Ty, kteří zvolili Pfizer, jsme rovnou objednali za tři týdny na druhou dávku do strakonického OČKA,“ uvedl náměstek ředitele Nemocnice Strakonice, a.s., MUDr. Michal Pelíšek, který ve Vodňanech zajišťoval očkování společně s administrativní pracovnicí a zdravotní sestrou.
Většina příchozích se shodovala v tom, že s očkováním budou mít snazší život. „Nebaví mě pořád kontrolovat, jestli mám nějaký papír o prodělaném covidu a jak je to dlouho.  Zjišťovat, kam smím a nesmím. Odkládala jsem to, co to šlo, ale stejně bych se tomu asi nevyhnula. Využila jsem možnosti jít na očkování v místě bydliště,“ vysvětlila asi 40tiletá čekající. Další zájemce byl 30tiletý Josef Veselý, který pracuje v Německu. „Jsem doma celkem málo a tady mi dají jednodávkovou vakcínu Johnson. Ze začátku jsem měl strach, ale celá rodina je bez problémů očkovaná. Teď jsme byli na dovolené a určitě měli snazší život. Nemuseli řešit testy.“ Další z čekajících jako důvod pro očkování uváděli například nástup na vysokou školu nebo špatný zdravotní stav.
Mobilní očkovací tým už v průběhu srpna očkoval na Blatensku. V Bezdědovicích, Sedlici a Blatné možnost využilo na 200 lidí. „Vytipovali jsme lokality, kde je nízká proočkovanost. Třeba taky v okolí Vodňan je několik obcí, kde není naočkováno ani 50 % obyvatel starších 16 let. Snažíme se, aby očkování bylo díky našim výjezdům dostupnější. Příští týden, konkrétně 8. září, máme v plánu další výjezd, tentokrát do Volyně,“ uzavřel doktor Pelíšek.

Přeprava nového dieselagregátu
Přeprava nového dieselagregátu

Strakonická nemocnice je energeticky soběstačná i v případě výpadku dodávek elektrické energie. Výrobu elektřiny v takovém případě bude zajišťovat nový dieselagregát GP 900, který je třikrát výkonnější než původní motorgenerátor. „Ten si nemocnice ponechala a bude záložním zdrojem nového generátoru,“ upřesnil ředitel Nemocnice Strakonice, a.s. Tomáš Fiala. Projekt je součástí energetické koncepce “Zabezpečení krizového řízení a snížení provozních nákladů Nemocnice Strakonice, a.s.“ Práce na něm začaly v únoru a skončily v červnu. Na přelomu července a srpna celý proces zakončila kolaudace a zkušební provoz agregátu, který proběhl v naprostém pořádku.
Stavební práce byly realizovány etapově, aby v případě výpadku sítě E.ON nedošlo k ohrožení dodávky elektrické energie pro nemocnici. V první etapě realizační firma demontovala stávající motorgenerátor a zajistila jeho přesun a opětovné zprovoznění. Bude sloužit pouze jako záloha nového výkonnějšího dieselagregátu. Součástí této etapy byly také stavební úpravy, montáž vzduchotechniky pro odvod a přívod vzduchu, zajištění odvodu spalin i zásob pohonných hmot. Došlo k odstranění vrchlíku, vrchní části provětrávání nad bývalou rozvodnou vysokého napětí a trafostanicí. V části vysokého napětí pro vstup k transformátorům byla vyměněna vrata.
V druhé etapě byl na místo původního instalován nový dieselagregát. Rekonstrukce probíhala za plného provozu. Plánované odstávky dodávek elektrické energie byly předem konzultovány s energetikem nemocnice a odděleními. Investice do vylepšení energetické soběstačnosti Nemocnice Strakonice, a.s. vyšla na více než 14 milionů korun. Spolufinancována byla z vlastních zdrojů nemocnice a z prostředků Krajského úřadu Jihočeského kraje.

Hlavní sestra Nemocnice Strakonice, a.s. Mgr. Edita Klavíková při očkování v Sedlici.
Hlavní sestra Nemocnice Strakonice, a.s. Mgr. Edita Klavíková při očkování v Sedlici.

Mobilní očkovací tým Nemocnice Strakonice, a.s. v úterý 10. srpna očkoval v Bezdědovicích a Sedlici. Zájemci o očkování se nemuseli objednávat. Stačilo, když se na určené místo dostavili s občanským průkazem a kartičkou pojištěnce. Po vyplnění informovaného souhlasu s očkováním a konzultaci s lékařem, si mohli vybrat, zda chtějí být očkování vakcínou od firmy Pfizer/Biontech a na přeočkování se dostaví do strakonického OČKA nebo vakcínou Johnson & Johnson, které stačí jedna dávka. Zájem lidí o očkování byl velký. Dohromady na obou místech naočkoval MUDr. Michal Pelíšek a Mgr. Edita Klavíková téměř 100 lidí.
V bezdědovickém společenském sále se očkovalo od 15:00 do 16:30. Následně se tým přesunul do budovy radnice v Sedlici. Tam mělo v 17:15 začít očkování, ale už v 17:00 byl před budovou hlouček zájemců. „Takový zájem jsme nečekali, ale jsme na něj připravení. Vakcíny máme dost. Přicházejí jednotlivci i celé rodiny. Očkovali jsme zájemce od 16 let. Byli tu mladí, lidé středního věku i senioři. Zdaleka nešlo jen o místní nebo obyvatele sousedních obcí,“ uvedl Michal Pelíšek. Za pravdu mu dal asi 60tiletý muž ze Strakonic. „Pořád jsem měl na práci důležitější věci. Nestíhal jsem. Včera jsem četl na internetu, že se bude očkovat v Sedlici a dneska jsem jel kolem. Vzpomněl jsem si na to, tak jsem tu.“ Další čekající byla třicátnice Kateřina, kterou o očkování informovala tchýně. „Využila jsem toho, že je očkování přímo v Sedlici. Protože chci Pfizer, tak na druhou dávku pojedu do Strakonic.“
Dalším místem, kam v tomto týdnu očkovací tým vyjede, bude v sobotu 14. srpna Blatná. Od 13:00 do 15:00 hodin mohou zájemci o očkování proti nemoci covid-19 přijít do budovy městského úřadu na třídě T. G. Masaryka.
Možnost nechat se očkovat bez předchozí registrace mají také příchozí do očkovacího centra ve Strakonicích. V úterý 10. srpna toho využila necelá stovka lidí. Dalším dnem, kdy se mohou v tomto týdnu do OČKA bez registrace dostavit je čtvrtek od 10:30 do 18:30 a pátek od 8:00 do 18:15.

Strakonická nemocnice postupně rozšíří očkování osob bez nutnosti registrace. Již tento pátek 30.7.2021 se budou moci v Očkovacím centru v Lidické ulici ve Strakonicích očkovat neregistrovaní zájemci ve věku od 16 let v čase od 14:30 do 16:00 hod. K dispozici bude vakcína Comirnaty (Pfizer/Biontech).

K očkování je nutné si připravit občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny. Na místě pak vyplnit informovaný souhlas očkování a dotazník před očkováním. Samoplátce naše očkovací místa nemá oprávnění očkovat!

Další termíny pro osoby bez předchozí registrace budou příští týden a budou včas oznámeny.

Vláda ČR rozhodla s platností od 15. července 2021 o zkrácení intervalu pro přeočkování u nově registrovaných klientů. Z tohoto důvodu bude klientům, kteří ve čtvrtek 15.7. obdrží ve strakonickém očkovacím centru první dávku, zrušen původní termín přeočkování 26.8. Nejpozději do týdne obdrží SMS zprávou nový termín, který bude ve čtvrtek 5.8.2021. Nebude-li Vám nově přidělený termín vyhovovat, můžete následně požádat o jeho změnu na lince 1221. Děkujeme za pochopení.

 

Ve strakonickém očkovacím centrum dnes (23.6.2021) před polednem naočkovali vakcínu s pořadovým číslem 50 tisíc. Očkovaných je okolo 54 % obyvatel Strakonicka starších 16 let. Také tento týden (21.-25.6.2021) je očkovací centrum v provozu od pondělí do pátku. Projde jím celkem 3700 klientů, z toho 3 200 dostane druhou dávku vakcíny a 500 klientů přichází na očkování proti nemoci covid-19 poprvé.
Očkování je zpřístupněno všem věkovým kategoriím od 16 let. „Denně se přihlásí okolo 150 nových zájemců o očkování napříč celým věkovým spektrem. Čekací doby jsou minimální. Většina lidí, kteří se tento týden zaregistrují, bude příští týden naočkována,“ říká náměstek pro řízení kvality péče strakonické nemocnice MUDr. Michal Pelíšek.
Důvody, proč se lidé chodí očkovat, jsou různé. „Mě k tomu přiměli rodiče. Oba jsou onkologičtí pacienti a oba jsou očkovaní. Řekli mi, že jestli se nenechám naočkovat, nemůžu za nimi chodit,“ vysvětlovala sportovně vyhlížející čtyřicátnice. Pro dalšího příchozího byla důvodem k očkování jeho záliba ve sportu a cestování. „Věnuju se sportu a trénuju děti. Na závody, soutěže a soustředění musím mít test nebo se prokázat certifikátem o očkování. Ten certifikát bude asi snazší, tak jsem se dal očkovat. Navíc rád jezdím na kole k moři,“ uzavřel sympatický trenér.

Pacienti plicního oddělení Nemocnice Strakonice a.s. si mohou domů půjčit oxymetr. Jedná se o malý přístroj, který měří množství kyslíku v krvi. „K dispozici máme deset oxymetrů, které půjčujeme ambulantním pacientům. Půjčit si ho může po konzultaci a vyšetření lékařem každý, kdo má problémy s dechem a existuje podezření, že jeho plíce neokysličují krev správně,“ vysvětluje primářka plicního oddělení MUDr. Alena Dvořáková s tím, že některý pacient se při vyšetření v nemocnici může jevit, že je v pořádku, ale doma se jeho potíže zhorší například při větší zátěži. Druhou skupinou, která může zapůjčení oxymetru využít, jsou lidé po covidovém onemocnění. V pohodlí domova si mohou kontrolovat, jestli je okysličení jejich krve v pořádku.
Použití je velmi jednoduché. Oxymetr se nasadí na prst na ruce, zapne se a zařízení změří puls a kvalitu okysličení krve. „Dostatečné okysličení krve je nad 93 %. U některých pacientů, podle toho, jakou trpí chorobou, lze tolerovat i nižší hodnotu,“ vysvětluje primářka Dvořáková s tím, že se jedná pouze o orientační vyšetření. V případě, že oxymetr naměří nízké hodnoty kyslíku v krvi pacienta, měl by absolvovat vyšetření u lékaře.
Oxymetr nemocnice půjčuje pacientům zdarma. Jejich jedinou investicí jsou dvě tužkové baterie, na které přístroj funguje, říká primářka Dvořáková. „Pacientovi ukážeme, jak přístroj funguje a mohou si ho zdarma zapůjčit. Řada lidí má po prodělaném covidu pocit dechové tísně. Někteří jsou vyděšení, že nemají dost kyslíku. Oxymetr je může uklidnit, mají přehled o svém aktuálním zdravotním stavu.“

Pravidelně se do služeb v OČKU zapojují i Dobrovolní hasiči. Střídá se jich tam víc než deset. Do centra chodí při každém očkovacím dni jeden z nich. „Pomáháme, kde je zrovna třeba. Nejvíc lidem na vozíčku, který si tady půjčí. Ale i při vyplňování souhlasů s očkováním nebo v čekárně, kde se vydávají pozvánky na druhou dávku nebo certifikáty po skončení očkování,“ říká dobrovolný hasič Jaroslav Šouc. Do očkovacího centra na službu chodí jednou týdně ve svém volném čase. „Nechtělo se mi ležet doma na gauči. Počasí za nic nestojí, na kolo nemůžu, tak jdu pomáhat,“ dodává Šouc.
Dalším dobrovolníkem, který pomáhá ve strakonickém OČKU, je vitální důchodce Pavel Štrobl. „Jsem zvyklý pomáhat. Nabídl jsem se hned při otevření centra,“ vysvětluje Štrobl. Když není v očkovacím centru, stará se o svou 92letou matku. „V péči o mamku se střídám ob týden se sestrou. Když nejsem u ní, beru si služby taky v OČKU. Ve volném týdnu si beru služeb víc, v týdnu, kdy se starám o mamku, se sem dostanu tak jednou dvakrát. Baví mě práce s lidmi,“ uzavírá Štrobl, který je nejaktivnějším dobrovolníkem s největším množství odsloužených hodin v očkovacím centrum.
Na otázku, jestli práce s lidmi není spíš stres, má jasnou odpověď. „Je, protože některý jsou nevychovaný a sprostý, ale těch hodných je víc. Opravdu. Třeba sem přišel pán a přinesl dobrovolnici kytku. Jiná paní zase na Velikonoce přinesla obháčkovaná vajíčka. Těch naštvaných a nepříjemných je tak 1 %,“ uzavírá Štrobl a jde radit klientům s vyplňováním souhlasů s očkováním.

Operační sály strakonické nemocnice prošly modernizací vzduchotechniky. Ta je stěžejní pro vytvoření kvalitního operačního prostředí. Vzduchotechnické zařízení zajišťuje na sálech přesně definované mikroklima s koncovou filtrací přiváděného vzduchu (HEPA filtry). Součástí modernizace byly i stavební úpravy, vytvoření nových prostupů stěnami a stropy, vybudování nových rozvodů vzduchotechnického potrubí a nová jednotka vzduchotechniky na střeše pavilonu operačních oborů Nemocnice Strakonice, a.s.
Nemocnice Strakonice, a.s. disponuje třemi aseptickými a jedním septickým sálem. Centrální rekuperační jednotka s přívodními komorami dokáže zajistit pro každý sál požadovanou teplotu, vlhkost i tlakové poměry. „Operační sály jsou tak vybavené moderní vzduchotechnikou. Stavební práce probíhaly ve dvou etapách, aby nedošlo k úplnému zastavení operativy. V první etapě se rekonstruovaly sály A a B, v druhé sál C a D. Rekonstrukce probíhala za plného provozu i přes vánoční svátky,“ uvedl ředitel Nemocnice Strakonice, a.s. Tomáš Fiala.
Postup prací byl konzultován s personálem centrálních operačních sálů a koordinován podle aktuální situace na sálech. Etapizace realizace projektu probíhala po schválení stavebním úřadem ve Strakonicích. „Pandemie COVID-19 a s tím spojené omezení operativy pouze na akutní případy nám průběh výstavby i situaci na sálech usnadnila,“ dodal Fiala.
Projekt je součástí energetické koncepce “Zabezpečení krizového řízení a snížení provozních nákladů Nemocnice Strakonice, a.s.“. Modernizace vzduchotechniky vyšla na více než 20 milionů korun a byla spolufinancována z vlastních zdrojů Nemocnice Strakonice a.s., Jihočeským krajem, z prostředků z Operačního programu Životní prostředí a Státního fondu životního prostředí ČR. Práce na modernizaci začaly 23. prosince 2020 a skončily kolaudací, která byla schválena v květnu.

Čtyřicet tisíc dávek vakcíny proti nemoci covid-19 bylo k dnešnímu dni aplikováno ve Strakonicích. Očkování tu začalo 4. ledna v infekční ambulanci v areálu Nemocnice Strakonice, a.s. a 11. února se přesunulo do velkokapacitního očkovacího centra v tělocvičně v Lidické ulici. Tam dnes vakcínu s pořadovým číslem 40 000 aplikovali panu Aleši Volákovi. Dostal druhou dávku vakcíny proti nemoci covid-19 a už se těší, že se jeho život vrátí k normálu. „Nechal jsem se očkovat, protože jsem chronicky nemocný. Pracuji s lidmi, tak abych měl jistotu,“ vysvětlil 39letý plavčík, který už se těší na návrat k normálnímu životu, ale dovolenou zatím odloží na příští rok.
Čtyřicet tisíc vyočkovaných dávek se ve Strakonicích slavilo shodou okolností v den, kdy se očkování otevřelo pro věkovou kategorii 16 – 29 let. „Vidím v tom určitou symboliku. Posledně jsme ocenili starší dámu a dnes mladého muže,“ připomněl ředitel Tomáš Fiala, že v polovině dubna se v OČKU slavila 10 000. očkovaná klientka.
Naočkování jubilejní 40 000. dávky bylo dnes v OČKU příležitostí k poděkování. Ředitel nemocnice Tomáš Fiala a místostarosta Strakonic Rudolf Oberfalcer poděkovali zaměstnancům nemocnice a dobrovolníkům, bez jejichž nasazení by nebylo možné naočkovat až 1000 osob denně. Do OČKA chodí dobrovolně, mnohdy ve svém volném čase, pomáhat na 90 lidí. „Chodím sem nejen pracovat, ale hlavně se tu dobíjím pozitivní energií a dobrou náladou od zaměstnanců nemocnice, dobrovolníků i příchozích klientů,“ poděkoval svým spolupracovníkům náměstek pro kvalitu péče Michal Pelíšek, který má chod očkovacího centra na starosti.
Mezi dobrovolníky, kteří v OČKU pomáhají, jsou studenti Gymnázia Strakonice, zaměstnanci Městského úřadu Strakonice, STARZu, Šmidingerovy knihovny, Muzea středního Pootaví, Městského kulturního střediska, Městské police, Policie ČR, Dobrovolní hasiči a členové Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje a záchranáři Zdravotnické záchranné služby.

PŘIPRAVENI POMOCI

Strakonická nemocnice disponuje řadou zdravotnických pracovišť, kde Vám odborníci pomohou řešit Vaše zdravotní problémy. Některá pracoviště mají nadregionální charakter. Současně úzce spolupracujeme s řadou zdravotnických pracovišť, které poskytují superspecializovanou péči.

Go to top