• Primář

  MUDr. Josef Harcuba

 • Zástupce primáře

  MUDr. Pavlína Maxová

 • Vrchní radiologický asistent

  Petr Pavlík

 • Telefon

  (0420) 383 31 4313

Zdravotní služby radiodiagnostického oddělení

Radiodiagnostické oddělení je poměrně nové, po rekonstrukci bylo otevřeno na podzim roku 2000. Je vybaveno moderními skiagrafickými přístroji, výpočetním tomografem a angiografickým přístrojem. Na radiodiagnostickém oddělení jsou vyšetřováni pacienti jak strakonického okresu, tak velmi často i okresů sousedních, zejména prachatického, píseckého a klatovského. RDO je oddělení ambulantní s nepřetržitým provozem.

 • CT vyšetření

 • CT intervence

 • Skiaskopie/skiagrafie

 • Sonografie

 • MR

 • CT angio

CT diagnostika

Na CT se provádí široká škála vyšetření orgánů a systémů celého těla. Oddělení dnes disponuje moderním přístrojem instalovaným v prosinci 2022. Jde o multidetektorový přístroj firmy GE (CT Revolution Ascend), který pořizuje současně až 128 stop. Spektrum vyšetření zůstává prakticky stejné, nejčastěji se vyšetřuje mozek a páteř, dále orgány krku, hrudníku, břicha a pánve. Složitější vyšetření představují CT angiografie s velmi dobrým zobrazením cév, kdy je možno vyšetřovat v jednom sezení i větší oblasti, např. aortální oblouk, krk a mozek, nebo pánev s dolními končetinami. Pod kontrolou CT lze vést intervenční zákroky – perkutánní punkce či drenáže cyst nebo abscesů, periradikulární terapie (ovlivnění nervových kořenů). Rychlost přístroje je velmi důležitá u akutních stavů, kdy je nutné včasné stanovení diagnózy, např. u úrazů, u embolií do plic či výdutí a disekcí aorty.

Magnetická rezonance

Od července 2018 disponuje oddělení pracovištěm magnetické rezonance. Magnetická rezonance (SIGNA-Voyager 1.5T, firma GE) slouží převážně k zobrazení mozku (nejčastější důvody jsou nádory, cévní příhody, neurodegenerativní onemocnění, epilepsie), páteře, kloubů a břišních orgánů. Na rozdíl od CT vyšetření, které je s MR někdy alternativní, nenese žádná známá rizika charakteru radiační zátěžě. Vyšetření se provádí buď s nebo bez použití kontrastní látky (gadolinium).

Skiaskopie / skiagrafie

Oddělení je vybaveno moderními skiagrafickými přístroji pro snímkování především skeletu, z větší části pro traumatologické oddělení chirurgie, pro oddělení další se zhotovují snímky páteře, kloubů ap., pro oddělení TRN velké množství snímků hrudníku. Kromě prostých snímků provádí RDO množství složitějších vyšetření různých orgánů na skiagraficko-skiaskopickém přístroji, obvykle po podání kontrastní látky - jde o vyšetření všech částí trávicího ústrojí, močového a pohlavního ústrojí, páteřního kanálu (RTG jícnu, žaludku, tenkého a tlustého střeva vč. enteroklýzy, intravenozní urografie, mikční cystouretrografie u dětí, HSG, myelografie, ve spolupráci s interním oddělením ERCP).

Populační screening karcinomu plic

Nemocnice Strakonice, a.s. plně zapojila do realizace populačního pilotního programu časného záchytu karcinomu plic tím, a to na dvou pracovištích - plicní ambulanci a CT pracovišti. 

Program je postaven na několika pilířích:
Pacient: pilotní program je určen pouze pro pacienty ve věku 55 – 74 let, aktivní nebo bývalé kuřáky, kteří vykouřili 20 a více balíčkoroků (1 balíčkorok znamená, že člověk kouřil jeden rok jednu krabičku cigaret denně (nebo 2 krabičky půl roku, nebo půl krabičky 2 roky apod.). Pro účast v tomto programu tedy 1 krabičku cigaret denně po dobu 20 let.

Praktický lékař: je společně s pneumologem místem primárního kontaktu pro pacienta. Cílem je vyhledávat rizikové osoby podle vstupních kritérií (věk, kuřáctví v anamnéze, počet vykouřených cigaret) a motivovat k účasti v programu časného záchytu karcinomu plic. Praktický lékař následně odešle pacienta splňujícího kritéria pro zařazení do programu k ambulantnímu pneumologovi, případně může pacienta odeslat přímo do našeho akreditovaného radiologického pracoviště.

Plicní ambulance Nemocnice Strakonice, a.s.: další péči už organizuje a indikuje pneumolog. V případě negativního nálezu pacient pokračuje screeningovým programem dle schématu a zůstává v péči pneumologa, případně praktického lékaře. V rámci programu odesílá pacienty na kontrolní CT vyšetření, sleduje pacienta a informuje ho o dalším postupu, objednává pacienta do pneumoonkochirurgického centra v případě pozitivního nálezu na CT, provádí cílené plicní vyšetření, vyloučí jiné závažné onemocnění, případně doplní další vhodnou diagnostiku. Na základě výsledku z radiologického oddělení koordinuje další kroky. K pneumologickému vyšetření lze pacienta objednat na naši Plicní ambulanci (tel. čísla: Strakonice – 383 314 134, Vodňany - 383 382 354, Blatná - 383 422 053).

CT pracoviště Nemocnice Strakonice, a.s.: vyšetření nízkodávkovým CT bude provedeno v souladu s Národním radiologickým standardem pro časný záchyt karcinomu plic. Odborný lékař – radiolog zhodnotí vyšetření a popíše nález. Výsledky vyšetření předává radiologické pracoviště ambulantnímu pneumologovi nebo praktickému lékaři (v případě, že pacienta na vyšetření odeslal přímo praktický lékař). K CT vyšetření lze pacienta objednat na tel. 383 314 166.

Pneumoonkochirurgické centrum: v případě, že je výsledek CT vyšetření pozitivní, provede zhodnocení nálezů a stanoví plán další léčby.

Sonografie měkkých tkání

Vyšetření měkkých tkání: kůže, podkoží, rozsah a charakter hematomů, vývoj abscesů, tumorů apod.

Tým RDO oddělení

Seznamte se s vedením odborného týmu lékařů a radiologických asistentů radiodiagnostického oddělení.

ourteam-1

MUDr. Josef Harcuba

primář

rtg-prim@nemst.cz

ourteam-3

Petr Pavlík

vrchní radiologický asistent

rtg-vrchni@nemst.cz

RDO - kontakty

Skiaskopie, skiagrafie

383 31 4313

CT vyšetřovna:

383 31 4166

Magnetická rezonance:

383 31 4541

Sono měkkých tkání:

383 31 4317

Primář:

383 31 4370

Vrchní rad. asistent:

383 31 4314

Email:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RTG Blatná:

383 423 967

MR pracoviště

Jižní křídlo pavilonu operačních oborů, přízemí. Telefon pro objednání: 383 31 4541.

RTG pracoviště Blatná

Poliklinika Blatná, Jana Wericha 502, Blatná, telefonní kontakt: 383 423 967.

pondělí

7:00 - 11:30 a 12:00 - 15:30

úterý - pátek

7:00 - 11:30 a 12:00 - 14:00

Skiagrafie / skiaskopie

Pavilon operačních oborů, přízemí. Telefon pro objednání: 383 31 4313.

Skiagrafická vyšetření (RTG) jsou dostupná nepřetržitě.

CT pracoviště

Pavilon operačních oborů, přízemí. Telefon pro objednání: 383 31 4116, v odpoledních hodinách na tel.: 383 31 4313.

CT vyšetření je v pohotovostním režimu dostupné nepřetržitě.

Sono měkkých tkání

Radiodiagnostické oddělení, pavilon operačních oborů, přízemí. Telefon: 383 31 4313.

Den:

Ordinační doba:

Lékař: 

pondělí:

8:00 - 11:30

prim. MUDr. Harcuba, MUDr. Kopchenkov

Mapa areálu

PŘIPRAVENI POMOCI

Strakonická nemocnice disponuje řadou zdravotnických pracovišť, kde Vám odborníci pomohou řešit Vaše zdravotní problémy. Některá pracoviště mají nadregionální charakter. Současně úzce spolupracujeme s řadou zdravotnických pracovišť, které poskytují superspecializovanou péči.

Go to top